1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. MBA ve E-MBA Nedir? MBA Ücretleri Ne Kadar?

MBA ve E-MBA Nedir? MBA Ücretleri Ne Kadar?

MBA ve E-MBA Nedir? MBA Ücretleri Ne Kadar?

MBA nedir?, E-MBA nedir?, MBA ve E-MBA arasındaki farklar nelerdir? ve MBA ücretleri ne kadardır? sorularına cevap verdiğimiz yazımızda Master Business Administration hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dünya kurulduğu günden beri değişmekte ve gelişmektedir. Bu gelişim birçok alanda insan yaşantısını etkilemiş bunun başında ise insanın kendisi gelmektedir. Yüzyıllardan beri insanlar farklı deneyimler ,farklı bilgiler ve farklı diller öğrenme çabasında olmuşlar ve hep bir adım önde olmak için çabalamışlardır.

Bu durumda insan unsurunun olduğu her konuda rekabetin oluşmasına sebebiyet vermiştir. Bizim yüzyılımızda insanlar kendilerini ön plana çıkarmayı daha çok eğitimsel gelişmelede bulmuşlardır. Son yıllarda MBA olarak bilinen eğitimsel gelişme programı ön plana çıkmış ve rekabetçi çalışanlar için tercih edilen bir eğitim olmuştur.

MBA Nedir?

Son günlerde isminden söz ettiren MBA ‘in İngilizce a anlamına bakıldığında Master Business Administration’dır. Türkçe olarak İşletme Yüksek Lisansı olarak çevirilmektedir. Lisansüstü bir eğitim olması ile dikkat çekmektedir. MBA ilk çıkışı yüksek rekabet içinde bulunan iş dünyasındaki iş adamları ve iş kadınlarına yaptıkları işlerde daha çok sorumluluk ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

MBA programı ilk olarak 1980’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış daha sonrasında İngiltere,Avusturya gibi ülkelerde popülaritesini artırmıştır. MBA programında Amerika Birleşik devletlerini öne çıkmasının sebebi sanayi devrimi sonucu Amerika Birleşik Devletlerinde birçok önemli şirketin kurulması ve bu şirketlerin bütün dünya pazarında hatırı sayılır yer edinmesinden kaynaklıdır.

Günümüzde ise birçok ülkede MBA programı veren birçok ülke bulunmaktadır. Çıktığı ilk dönemlerde MBA programları belli iş deneyimi ve yeterlilik istemekteydi bugünlerde ise MBA programlarının artması sonucunda kriterlerde değişiklige gidilmiş ve iş tecrübesiz kabul alan MBA programları ortaya çıkmıştır.

MBA programına katılan öğrenciler birçok alanda eğitim imkanı sağlanmaktadır. Bunlar arasında pazarlama, ekonomi ve finans, girişimcilik, iletişim, insan kaynakları, yönetim ve liderlik becerileri ve operasyon yönetimi alanlarda eğitim verilmektedir.

E-MBA Nedir?

E-MBA ise zaman konusunda sıkıntı yaşayan ancak bu eğitimi almak isteyen öğrenciler için bir programdır. Ülkemizde de hem özel hemde devlet olmak üzere birçok üniversite de E-MBA eğitimi verilmektedir. E-MBA programında dersler internet üzerinde verilmektedir. Alınan programların tamamı YÖK onaylıdır ve diplomalar diğer MBA programlarında farklı değildir. E-MBA programına kayıt olmak isteyen öğrencilerin dikkatli bir araştırma yaparak kendilerine uygun eğitimin hangi üniversitede olduğunu tespit etmeleri gerekmektedir.

MBA ve E-MBA Arsındaki Farklar Nelerdir?

MBA programının belli başlı çeşitleri bulunmaktadır. İnsanlar genelde E-MBA ile EMBA i birbirine karıştırmaktadırlar. EMBA’in İngilizce anlam olarak Executive Master of Business Administratio`dur. Bu MBA çeşidi aslına bakılırsa standart MBA programı ile arasında pek fark bulundurmamaktadır. Bunlar arasında ki fark ögrenci profilleri göz önüne alındığında fark edilmektedir.

MBA programı son dönemlerdi artışı sebebi ile bazı yerlerde iş deneyimi aramazken EMBA programı ise bunun tam tersi 10-15 yıl gibi uzun süreli iş deneyimine sahip iş insanlarına hitap etmektedir. Bu fark iş insanlarının deneyimleri göz önünde alınarak farklı eğitime tabi tutulmalarından gelmektedir.

Bir diğer fark ise MBA programında ki öğrenciler bu programa full time devam etmek zorundadır. Ancak EMBA programına kayıtlı öğrenciler yüksek çoğunlugu iş hayatına devam eden yüksek görevlerde bulunan iş insanlarıdır bundan ötürü onlar bu programa part-time katılım göstermektedirler.

MBA programı derslerinin içerik olarak incelendiğinde EMBA programına daha göre daha teorik olduğu göze çarpmaktadır. Bunun temel nedeni EMBA öğrencilerinin hali hazırda iş hayatında insanlar olmalarından kaynaklanmaktadır. Ders içinde işlenen her hangi bir konuyu direkt olarak iş hayatında tecrübe edebilmektedirler. MBA öğrencilerinin böyle bir imkanları bulunmadığı için eğitimlerini daha çok teorik anlamda almaktadırlar.

MBA Ücretleri Ne Kadar?

MBA programlarının fiyatları arasında birçok farklılık bulunmaktadır. Bu farklılığın temel sebebi bu eğitimin çok farklı kurumlarda verilmesinden kaynaklanmaktadır. Birde şunun bilinmesi gerekmektedir paranız olsa dahi bazı üniversiteler belirli koşulları sağlamakdıkları sürece kayıt kabul etmemektedirler.

MBA programına kayıt yaptırıcak öğrencilerin karar vermesi gereken diğer konu ise bu eğitimi yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı alacakları konusundadır. Çünkü bu iki seçenek arasında büyük farklar bulunmaktadır.

Ülkemizde ki eğitimin fiyat aralığı 6.500 Türk Lirası ile 45.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu kadar geniş bir skalanın olmasının sebebi ise üniversitlerin verdiği eğitimlerin ders saatlerinde ve ders içeriklerinde farklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır. Yurt dışında ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye değişiklik göstersede 8000 dolar ile 50000 dolar arasında değişlik göstermektedir.

Yorum Yap