1. Ana Sayfa
  2. İş & Para
  3. Kredi Kartı İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptal etme işlemlerini anlattığımız yazımızdan faydalanarak kullanmadığınız veya kullanmak istemediğiniz kredi kartlarınızı iptal edebilirsiniz.

Kredi kartları günümüzde yaşamımızı oldukça kolaylaştıran, hemen herkeste mutlaka bir adet de olsa bulunan ani nakit ihtiyaçlarımızı karşılayan çok önemli bir kredi ürünüdür.

Günümüzde kredi kartı almak çok kolaydır. Bankalara yaptığınız başvuru onaylandığında kartınız ortalama 15 gün içerisinde adresinize ulaşır. Adresinize ulaşmadan önce de size düşük limitli bir kredi kartı verirler. Bu kart sayesinde yeni kart gelene kadar harcama yapmaya devam edebilirsiniz.

Kredi kartı almak çok kolay olsa da iptal ettirmek de bir o kadar zordur. Bankaların en çok kar ettiği ürün kredi kartları olduğundan dolayı, kredi kartı iptal etme bankaların işine gelmez. Ancak bankanın işine gelsin veya gelmesin, siz istediğiniz sürece kartı iptal ettirme hakkına sahipsiniz. Bu yazıda sizlere kredi kartı nasıl iptal ettirilir tüm detayları ile açıklamaya çalışacağız.

Kredi Kartını Tamamen Kapatarak İptal Ettirmek

Kredi kartlarınızı iptal ettirmeden önce, kartlarınızın borç durumunu kontrol etmelisiniz. Kartınızın borcu varsa, borç ödenmeden kart iptal edilemez. Kart üzerinde herhangi borcunuz kalmadığında bir sonraki aşamaya geçelim, kredi kartlarınızın borçları olmasa dahi, otomatik ödeme talimatlarınız olabilir, haberiniz olmadan faturalarınız otomatik olarak ödenir ve bu da birçok sıkıntıyı beraberinde getirir. Bu nedenle kartlarınızı iptal ettirmeden önce otomatik ödeme talimatlarını kapattığınızdan emin olun.

Kredi kartını tamamen iptal ettirmek için, telefon bankacılığını kullanmalısınız. Telefon bankacılığı aracılığıyla bankaya kartımı kapattırmak istiyorum deyiniz. Müşteri temsilcisi ilk olarak kartınızın borcu olup olmadığını kontrol eder ve otomatik ödeme talimatlarını kontrol etmektedirler.

Borcunuz veya otomatik ödeme talimatınız varsa bunları sıfırlayana kadar kartı iptal ettiremezsiniz. Kartı iptal ettirmek istediğinizde müşteri temsilcisi kartı iptal ettirmemek için elinden geleni yapacaktır. Siz bunlara kulak aldırmayın ve kartı kesin olarak iptal ettirmek istediğinizi söyleyin. Müşteri temsilcisi iptal başvurunuzu kesin olarak aldıktan sonra, kartınız iptal edildiğinde size bilgi verilecek denir. Kartınız iptal edildiğine dair size bir bilgi geldiğinde kartınızı kırıp atmanız yeterli olacaktır.

Şubeye Dilekçe Vererek Kredi Kartını İptal Ettirmek

Kredi kartı iptal ettirme için kullanacağınız bir diğer yöntem ise, şubeye dilekçe vererek kart iptalini istemektir. Şube dilekçenizi aldıktan sonra kart iptalini gerçekleştirdiğinde size bilgi verir. Siz de kredi kartını kırarak kart iptalini tamamen gerçekleştirmiş olursunuz.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi (Yazısı) Örneği

……………………….. Bankası Genel Müdürlüğüne

           Bankanıza ait …….. ……. ……… ……… no’lu kedi kartı kullanıcısıyım. Kredi kartı kullanmak istemediğimden dolayı bankanız tarafından bana verilmiş olan kredi kartımın iptal edilmesini istiyorum.

             Gereğinin yapılmasını arz ederim.  …./…./20….

                                                                                           Ad-Soyad

                                                                                            İmza

 

Yorum Yap