1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Ip Adresi Nedir, Nasıl Gizlenir? En Güvenilir Tarayıcılar ve VPN Şirketleri

Ip Adresi Nedir, Nasıl Gizlenir? En Güvenilir Tarayıcılar ve VPN Şirketleri

Ip Adresi Nedir, Nasıl Gizlenir? En Güvenilir Tarayıcılar ve VPN Şirketleri

Ip Adresi Nedir, Nasıl Gizlenir? En Güvenilir Tarayıcılar ve VPN Şirketleri hangileridir. İnternette güvenle gezine bilmeniz için yapmanız gerekenleri kullanmanız gereken tarayıcıları ve VPN şirketlerini açıkladık.

Dijital dünya sınırları olmayan ve özgürlük sunan bir oluşum gibi gözükse de aslında dijital dünya ile olan etkileşiminiz arttıkça dijital dünya sizi daha çok tanıyor ve siz interneti keşfettiğinizi düşünürken aslında internet sizi keşfediyor!

IP Adresi Nedir? IP Adresinizi Nasıl Gizlersiniz?

İnternet protokol (IP) adresi nedir? IP adresi kullandığınız bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi cihazlara internette etkileşimde bulunurken sorunsuz iletişim kurabilmesi ve veri paketi alışverişi yapabilmesi için atanan bir seri rakamdır. IP Adresim nedir? öğrenmek için linkten faydalanabilirsiniz.

İnternete bağlandığınız her cihazda çevrimiçi bir etkileşimde bulunmak için veri paketi alışverişi yaparsınız. Bu veri paketleri IP adresiniz ile internette dolaşır. IP adresinizi nasıl değiştirebilirsiniz? IP adresinizi proxy adı verilen vekil sunucularla veya VPN ile değiştirebilirsiniz.

VPN ve Vekil Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) programları IP adresini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi bağlantınızı şifreler ve veri paketlerinin kimliğini her zaman doğrular.

Vekil sunucu ise sadece IP adresinizi değiştirir ve size herhangi bir güvenlik sağlamaz. Değişen IP adresiniz ile sadece erişime engelli web sitelere erişebilirsiniz fakat çevrimiçi bağlantınız hiçbir şekilde şifrelenmez.

VPN programları şifreleme sağladığı için internet servis sağlayıcısı artık etkileşimde bulunduğunuz web site ve uygulamaları göremez. Vekil sunucu kullanırken ise internet servis sağlayıcınız aktivitelerinizi görmeye devam eder.

Web Siteler Sizi Nasıl Takip Ediyor?

Giriş yaptığınız her web site ile IP adresinizi paylaşıyor ve veri paketi alışverişi yapıyorsunuz. Web site SSL/TLS sertifikasına sahipse o web site ile olan bağlantınız şifrelidir ve veri paketleriniz şifreli bir şekilde korunur. Çevrimiçi bir alışveriş sitesi SSL/TLS sertifikasına sahip değilse o web site ile paylaştığınız kredi kartı bilgileriniz hem web site hem de web site ile olan iletişiminiz üzerinden üçüncü partiler tarafından görülebilir.

Web siteler tarayıcı bilgilerinizi, kullandığınız cihaz özelliklerini, IP adresinizi takip etmekten çok daha fazlasını çerezler aracılığıyla gerçekleştirir. Web siteler bu şekilde çevrimiçi alışkanlıklarınız hakkında bir profil oluşturacak kadar bilgi toplayabilirler.

Popüler VPN şirketleri arasında olan ExpressVPN, güvenirlik ve gizlilik açısından 2019 yılının en iyi tarayıcılarını belirledi. Sıralamaya göre, Tor tarayıcısı en iyi gizliliği ve güvenliği sağlarken Internet Explorer gizlilik ve güvenlik açısından incelenen 9 tarayıcı arasında en son sırada yer alıyor.

Tor tarayıcısının en iyi tarayıcı olmasının sebebi kullanıcılarına Tor ağı içerisinde anonim bir şekilde internete erişim hakkı sağlamasıdır. Aktiviteleriniz ve sanal kimliğiniz Tor ile maskelenirken veri paketleriniz en az üç kere şifrelenir. Tor tarayıcı kullanırken bağlantınız başka kimse tarafından takip edilemez ve her tarayıcıyı yeni başlattığınızda yerleştirilen çerezler silinir.

İkinci sırada yer alan Mozilla Firefox hem oltalama hem de kötü amaçlı yazılım koruması sağlar ve saldırı gerçekleştiren web siteleri engeller. Tarayıcınıza izinsiz eklenti yerleştirmeye çalışan web siteleri size bildirir.

Üçüncü sırada yer alan Brave tarayıcısı ise tarayıcı deneyiminizi kişiselleştirmenize yardımcı olur. Uygulamayı kapattıktan sonra hangi verilerin silinmesini istiyorsanız bunu tarayıcı ayarlarından seçebiliyorsunuz. Brave bir reklam engelleyici eklenti ile birlikte kuruluyor. Gerek olduğunda şifresiz bağlantıya sahip olan web siteler ile HTTPS bağlantı kurmanızı sağlıyor.

Dördüncü sırada yer alan Chromium açık kaynak koduna sahiptir. Chromium kullanırken manuel olarak tarayıcınızı güncellemeniz gerekir. Chrome veya Chromium ziyaret ettiğiniz web siteler ile maalesef IP adresinizi paylaşır. Bunu engellemek için tarayıcınızda VPN kullanabilirsiniz.

Yorum Yap