HTTP 500 Internal Server Hatası [Çözüldü]

Çoğunlukla WordPress kök dizininde meydana gelen bir hatadan dolayı karşımıza çıkan HTTP 500 Internal Server Hatası, oldukça  can sıkıcıdır. Durum böyle olunca HTTP 500 Internal Server hatası nedir ve HTTP 500 Internal Server hatası nasıl çözülür gibi sorular sorulmaktadır. Bu hatanın kaynaklanmasına neden olan noktalara bakacak ve çözümleri anlatacağız.

HTTP 500 Internal Server Hatası Nedir?

Hatanın çözümüne başlamadan önce mutlaka sitenizin yedeğini alın. Bunu cPanel üzerinden yapabileceğiniz gibi FTP’den de yapabilirsiniz.HTTP-500-Hatası

HTTP 500 Internal Server Hatası Nasıl Çözülür ?

Bu hataya neden olan ilk şey genellikle bozuk .htaccess dosyasıdır. WordPress ile ilgili herhangi bir değişiklikten sonra bozulan bu dosya, yeniden oluşturulduğu takdirde sorunu çözmektedir. Kendiniz yapabileceğiniz gibi hosting firmanızdan rica etmeniz durumunda da .htaccess dosyası oluşturulabilir.

Yeni dosya oluşturmadan önce eski dosyayı silmeniz gerekecektir. Sitenizin ana dizinine ulaştıktan sonra genellikle sağ üst köşede olan ayarlardan gizli dosyaları göster seçeneğini bulmalı ve aktifleştirmelisiniz.  Sonrasında “.htaccess.bak” adında bir dosya oluşturmalısınız.

500-internal-server-hatasi-cozumu
500-internal-server-hatasi-cozumu

Bu dosya, mevcut dosyayı silecektir. Daha sonra WordPress sitenin admin paneline giriş yapın ve Ayarlar > Permalinks > Değişiklikleri Kaydet adımlarını izleyin. Bu sayede yeni .htaccess dosyası oluşturmuş olacaksınız.

PHP Limit Sorunu ve Çözümü

500-internal-server-hatasi-php-limit-arttirma
500-internal-server-hatasi-php-limit-arttirma

Paylaşımlı hostinglerde karşımıza çıkan bu sorun, HTTP 500 Internal Server hatasına neden olur. Bunun için sitenizin ana dizinini ziyaret etmeli ve wp-config.php dosyasını bulmalısınız. Dosyaya sağ tıklayın ve Düzenle ya da Edit seçeneklerine tıklayın. Bu sayede dosyası düzenleyebileceksiniz.

PHP başlangıç etiketi olan “<?php” etiketinden sonra define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’); bu kodu yazmanız gerekecektir. Daha sonra dosyayı kaydedin ve sitenize tekrar bağlanmayı deneyin. Sitenize giriş sağladıysanız hata çözülmüş demektir.

Fakat halen siteye bağlanamıyorsanız hosting firmanıza PHP limit arttırımı için yazmanız gerekecektir. Onların da gereki optimizasyonları yapması gerekecek ve daha sonra sitenizi kontrol edebileceksiniz. Hosting firmasının müdahelesinden sonra bile siteniz etkinleşmediyse direkt diğer nedenlere yönelmelisiniz.

Eklenti Kontrolü

eklentileri-devre-disi-birakma
eklentileri-devre-disi-birakma

Bu hata, bazen eklentilerden kaynaklanabilmektedir. Sitenizin admin paneline giriş yapın ve sırasıyla eklentileri devre dışı bırakır. Sırasıyla devre dışı bıraktığınız eklentilerden sonra sitenizi kontrol edin. Bu şekilde tüm eklentileri devre dışı bırakıp kontrol ederek, eklentiden kaynaklı bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz.

Örneğin; X eklentisini devre dışı bıraktınız ve siteniz düzeldi. Bu noktada o eklentiye benzer bir eklenti bulmanızı ve onu kullanmanızı öneririz. Bunun dışında direkt eklentinin geliştiricisi ile iletişime geçebilirsiniz.

HTTP 500 Internal Server Hatası Tüm Çözümler

Yukarıda belirttiğimiz çözümler yeterli olmadıysa bu noktalara yoğunlaşmalı ve gerekli çalışmayı yürütmelisiniz:

  • Debug ile problemin bulunması,
  • Klasör ve dosya izinlerini kontrol etmek
  • Yeni wp-admin, wp-content ve wp-includes dosyaları oluşturmak
  • Hosting firmasına danışmak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu