Dosyaları Programsız PDF Yapma

Dosyaları Programsız PDF Yapma başlıklı yazımıda herhagi bir indirme yapmadan belgeleri PDF’ye dönüştürme işlemini anlatacağız. Yazımızın devamındaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

PDF’in dilimizdeki anlamı taşınabilir belge biçimi demektir. PDF’ler hayatımızın hemen her alanında kolaylık sağladığından önemi büyüktür.

PDF’ in önemi orijinal dokümandaki yazıları, resimleri, vektörel objeleri olduğu gibi depolaması ve MB olarak az alan kaplamasıdır. Resmi belgeler, dokümanlar ve birçok farklı dosya standardı PDF kullanıyor.

Günümüzde bankacılıkta banka ekstreleri PDF kullanımı açısından sürekli hale gelmiştir. Online bankacılık kullanan müşteriler için banka aylık ekstreleri PDF uzantısıyla mail ya da SMS yoluyla gönderiliyor. PDF çeşitli programlarla bilgisayarda açılabiliyor.

Bunun yanı sıra telefon ve tablette de kullanılabiliyor. Online kitaplar ve bazı çevrimiçi dokümanlar da PDF uzantısıyla oluşturulabiliyor. Word, Excel gibi programlarda oluşturulan dokümanları programsız olarak PDF’ e dönüştürülebiliyor.

PDF dosyası nasıl oluşturulur?

PDF dosyası genellikle günümüzde Adobe Acrobat ile oluşturulabiliyor. Bu uygulama bilgisayar, tablet ve telefon gibi her türlü cihazda kullanılabiliyor. PDF’leri bölme, birçok dosyayı tek bir PDF’ de birleştirme yazdırma gibi seçenekler mevcuttur. Dosya menüsünden oluştur seçeneğinden sonra dosyadan PDF oluştur butonuna tıklanır.

Dosya türü seçeneğinden belirli bir tür seçilebilir. Dosyayı PDF’ dönüştürmek için aç tıklanır böylece dosya PDF olarak açılmış olur. PDF olarak açıldıktan sonra kaydet veya farklı kaydet butonuna basarak PDF dosyası için isim belirledikten sonra dosya PDF olarak kaydedilmiş olur.

Word belgesi PDF’ e nasıl dönüştürülür?

Bir word belgesini PDF’ e dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Hazırlamak istediğimiz dosyayı hazırlayıp farklı kaydet kısmından kaydederiz.
  • Dosya aç kısmından daha önce hazırlanan dosyalar açılır.
  • Göz at kısmından bilgisayardan seçmek istediğimiz dosya seçilir.
  • Açılan pencerede kayıt türü seçmemiz istenir. PDF uzantısını seçtikten sonra kaydet butonuna tıklarız.

Diğer uygulamalarda da aynı yöntemi izleyerek belgeleri PDF olarak görüntüleyebiliriz.

PDF dosyalarını nasıl düzenleyebiliriz?

PDF dosyalarını yine Word, Excel, Powerpoint gibi uygulamalarla düzenleyebilmek mümkündür. Bunun için düzenlemek istediğiniz PDF dosyasını dönüştürüp Word’de açıp PDF’ i düzenle seçeneğini seçerek düzenleme işleminden sonra tekrar dosyayı PDF olarak kaydedebiliriz. Bir diğer yöntem de PDF dönüştürücü satın almaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu