Away From Keyboard (AFK) Ne Demek?

AFK açılımı Away From Keyboard olan kelime, Türkçe’de anlam olarak klavyeden uzakta anlamına gelmektedir. Kısaltmayı söyleyen kişi bunu söylediğinde bilgisayardan veya o an etkileşim halinde olduğu cihazdan belirli bir süre uzaklaşacağını demek istiyor.

Kimler AFK ( Away From Keyboard ) Kısaltmasını Kullanır?

Genellikle çevrimiçi oyun dünyasında ve internet topluluklarında vakit geçiren kişiler tarafından kullanılır. Online oyun oynayan oyuncular çok sıklıkla kullanır.

AFK kelimesi daha çok aşağıdaki oyunlarda kullanılır;

  • PUBG
  • Fortnite
  • LOL

AFK (Away From Keyboard) Kısaltması Neden Bu Kadar Sık Kullanılıyor?

PUBG, Fortnite, LOL AFK Ne Demek
PUBG, Fortnite, LOL AFK Ne Demek

Bir oyun sırasında veya sosyal bir platform üzerinden yapılan bir konuşma sırasında önemli bir işiniz çıktı diyelim. bu bir telefon görüşmesi olabilir, yemek yemek olabilir, odanın kapısını açmak olabilir veya sizi meşgul edecek başka bir iş de olabilir.

Bu işinizi o sırada konuştuğunuz insanlara uzun uzun anlatmak istemeyebilirsiniz veya oyunun kritik bir anında fazla zaman almamanız gerekiyor olabilir.

Bu nedenlerden dolayı herhangi bir sebepten dolayı bilgisayara veya elinizdeki cihaza erişim sağlayamayacaksanız kısaca AFK dediğinizde hem derdinizi kısaca anlatmış olursunuz hem de vakitten tasarruf sağlamış olursunuz.

AFK (Away From Keyboard) Benzeri Diğer Kısaltmalar

Evet, var. Dijital ortamlarda insanlar klavyeden uzaklaşmak gibi diğer işlerini de kısaca anlatmayı tercih ediyor.

Şimdi size AFK ( Away From Keyboard ) dışındaki kısaltmalardan da kısaca bahsedeceğiz;

  • GLHF ( Good Luck Have Fun ): Türkçe anlam olarak iyi şanslar, iyi eğlenceler anlamına gelmektedir.
  • Newbie: Türkçe anlam olarak acemi anlamına gelmektedir. Bu daha çok oyuna yeni başlayan veya tecrübesiz oyunculara söylenen argo bir sözcüktür.
  • GTG ( Good To Go ): Türkçe anlam olarak gitmen lazım anlamında kullanılır.
  • TLDR ( Too Long Didn’t Read ): Türkçe anlam olarak çok uzun okumadım anlamına gelmektedir. Kişi bu lafı daha çok uzun bir metni okumaya üşendiğini belirtmek için kullanır.
  • IRL ( In Real Life ): Türkçe anlam olarak gerçek hayatta anlamına gelmektedir.
  • IDK ( I Don’t Know ): Türkçe anlam olarak bilmiyorum anlamına gelir. Söyleyen kişi kendine yöneltilen sorunun cevabını bilmediğini kastediyor.


4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu