1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. 21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Kitap okumak, insanların kendilerini geliştirebilmesi için kazanması gereken en önemli alışkanlıklardan bir tanesidir. Fakat günümüzde sosyal medyanın, televizyonların bu kadar sıklıkla olduğu bir ortamda, bu konforu bırakıp kitap okumak çoğumuza zor gelebiliyor. Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacak, etkili bir yöntem var. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Kolay bir şekilde öğreneceğiniz bu yöntem ile anlamış olacaksınız.

Uzak doğu kültüründe yeri olan, 21 günde alışkanlık kazanma yöntemi sayesinde, hem kendinizi yormadan hem de yaptığınız şeyden sıkılmadan onu alışkanlık haline getirebileceksiniz. Bu yöntem ilk okuduğunuzda dahi oldukça aklınıza yatacak ve hemen bugün başlamak için yeterli motivasyonu, kendi kendinize kazanacaksınız.

Her Şeyde Bu Yöntemi Uygulayabilirsiniz

21 Günde alışkanlık kazanmanızı sağlayacak olan bu yöntemi, sadece kitap okuma alışkanlığı kazanmak için kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte sigarayı bırakmak, işinize daha fazla vakit ayırmak, telefondan uzaklaşmak ve daha pek çok şey için de bu yöntem oldukça kullanışlıdır.

Bu yöntem size, yavaş yavaş bir alışkanlık kazanmanızı sağlatır. Öyle ki her geçen gün artan doz ile birlikte alışkanlıklarınızı yavaş yavaş kazanırsınız. Bu da beyninizin, yapacağınız işi zor gibi görmemesine, böylece tembelliğinizi ya da içinizdeki size karşı çıkan şeytanınızı yenmenizi sağlarsınız. Daha fazla uzatmadan kitap okuma alışkanlığı kazandıracak olan tekniğimize geçelim.

Adım Adım 21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır
Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Kitap okumak ile aranız çok iyi olmayabilir hatta aylardır tek bir sayfa kitap okumamış olabilirsiniz. Bu sorun değil. Öncelikle kendinize bir tablo belirlemeniz gerekiyor. 21 gün boyunca her gün okumanız gereken sayfa sayısı bellidir. Bu sayfalardan daha az okumamalısınız.

Öncelikle 1. Gün sadece 1 sayfa okuyarak başlıyorsunuz. Koskoca bir günde 1 sayfa kitap okumanın ne kadar kolay ve hızlı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu da sizi motive eder ve hızlıca okuyum bitsin dersiniz. Ayrıca 1 sayfa kitap okumak sizin için 3-5 dakika süreceği için, zaman konusunda ya da yorgunluk konusunda bahane üretemezsiniz.

Sonrasında, her 3 günde 1 sayfa arttırarak devam etmelisiniz. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Öğrenmek için aşağıdaki tabloyu takip edin ve bunu hayatınızda uygulayın.

21 Günde Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma Tablosu

GÜNLERSAYFA SAYISI
1. , 2. ve 3. GünHer gün 1 Sayfa
4. , 5. ve 6. GünHer gün 3 Sayfa
7. , 8. ve 9. GünHer gün 5 Sayfa
10. , 11. ve 12. GünHer gün 7 Sayfa
13. , 14. ve 15. GünHer gün 9 Sayfa
16. , 17. ve 18. GünHer gün 11 Sayfa
19. , 20. ve 21. GünHer gün 13 Sayfa

Sonraki günler ise her gün 15 sayfa kitap okuyarak devam edebilirsiniz. Her gün en az 15 sayfa kitap okumak, oldukça yeterlidir.

Bu Yöntem Üzerine Yapılan Denemelerin Büyük Çoğunluğu Başarılı

Etrafta bulacağınız pek çok motivasyon ve alışkanlık kazandırma konulu araştırmaların çoğu, insanların gerçekten uygulayabileceği şeyler değil. Çoğu denemeler, deneyen insanları fazla yoracak, yıpratacak ve kolay vazgeçmesini sağlayacak şeyler.

Özellikle bir konuda motivasyon kazandığımızda, örneğin her gün 2 saat koşacağım diyerek kendimize meydan okuruz. Genellikle hiç koşmayan bir insanın her sabah düzenli olarak kalkıp 2 saat koşması, ancak büyük bir mucize ile gerçekleşebilir. Çünkü insan yapısı gereği, böyle bir alışkanlık kazanamaz, beynimiz, bedenimizin bunun için yeterli enerjiye ve motivasyona sahip olmadığına dair bizi ikna etmeyi başarır.

Bu yüzden de bu konuda girilen tüm mücadeleler, kısa sürede diğer örnekleriyle birlikte, hayatımızın geçmişinde kalır. Düzenli olarak bir şeyler yapmaya başlamak istiyorsanız kitap okuma alışkanlığı kazandıran bu yöntemdeki gibi, yavaş yavaş, bedeninizi ve beyninizi yormadan yapmalısınız. Emin olun çok daha başarılı sonuçlara ulaşırsınız.

Kitap okumaya başlamak istiyorsunuz ama kitabınız mı yok En Çok Satan Kitaplar listesinden istediğiniz kitapları seçebilirsiniz. Kitap okumanızı bitirdikten sonra ara vermek isterseniz yabancı dizi önerimiz What We Do in the Shadows‘u inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap